Παρασκευή, 16 Ιανουαρίου 2015

Προκήρυξη της εκλογικής συνεργασίας ΚΚΕ(μ-λ) & Μ-Λ ΚΚΕ για την μειονότητα της Θράκης

Emperyalizmin zincirlerinden
ve kapitalizmin barbarlığından kurtulmak için
tek ümit MÜCADELE
Yüzbinlerce çalışanı,  işsizliğe, sonsuz sömürüye, fakirliğe, yoksulluğa ve göçmenliğe onlar yolladı. Bu yüzbinlerin içinde, işçiler, fakir çiftçiler ve azınlık gençliği, bu yıkıcı politikayı en barbar şekilde hissettiler.
Ve şimdi, seçimlerle, sistemin yerli ve yabancı merkezleri, ülkeyi soyup soğana çevirenler, aynı politikayı devam ettirecek hükümetin arayışı içerisindeler.
ΝΔ ve ΠΑΣΟΚ (bunlarla beraber yeni ve eski burjuva partileri) halktan boyun eğmelerini devam etmesini istiyorlar, aksi taktirde haos ortamının geleceğini iddia ediyorlar. Kendilerinin baskı ve şiddet kullanarak, hak ve özgürlükleri yerle bir ettiklerini, halktan unutması istiyorlar. Seçimlerde hangi parti gelirse gelsin, Avrupa Birliği’nle imzalanan anlaşma ve politikaların uygulanacağını halktan saklıyorlar. Ve bununla beraber, AB ve ABD’deki emperyalist merkezlerin şövenist (savaş yanlısı) politikalarını uygulamak ve onların isteği doğrultusunda yeni yasaları geçirmek için kendilerinin bir alternatifi olmadığını, bu merkezlere inandırmaya çalışıyorlar.

ΣΥΡΙΖΑ(SİRİZA) ise hızlı adımlarla Troykacı emperyalistlerin isteklerine uyum sağlıyor, AB ve ABD-NATO’ya bağımlılığı kabulleniyor ve bu çürük sistemi daha halkçıl bir şekilde yöneteceğini iddia ediyor. Bu müzakerelerden anlamayan vicdansız sistemin, sadece ve sadece halkın örgütlü mücadelesinin sayesinde önüne geçilebileceğini, göz ardı ediyor. ΣΥΡΙΖΑ  kendini bu mücadeleden çoktan çekti ve tek yaptığı halka seçim öncesi hayaller sunmaktır.
BASKILARA VE ŞANTAJLARA, UYDURMACA İKİLEMLERE VE SEÇİM KANDIRMACALARINA HAYIR DİYORUZ
Halkın ve Azınlığın aş, iş, sağlık, eğitim, eşitlik, demokrasi, özünü tanımlama ve özgürce kültürel ve dini kişiliğini geliştirme özgürlüğü hakları, sadece halkın toplu mücadelesiyle kazanılır. Bu mücadelelerden korktuğundandır ki, sistem herzaman bunları baskı ve şiddet altında tutmaya çalışmıştır. Geleneksel SOLun küçümsediği bu mücadeleleri, halk kendi ayakları üstünde, dimdik ve beraberlik içinde devam etmelidir.
Seçimlere katılıyoruz. İşçi sınıfının ve halkın tekrar ön saflarda mücadele etmesi için, emek dünyasının ve Azınlık halkının desteğini bekliyoruz.
Halk ve emekçi mücadelelerin inşa edilmesi ve güçlenmesi için:
  • çıkacak hükümete bakılmaksızın, halka ve emekçilere karşı uygulanacak politikaların yıkılması
  • halkın ve ülkenin yerli ve yabancı hanedanlardan kurtulması
  • emperyalistlerin kana bulanmış tüm planlarına direnilmesi ve, Yunan, Türk ve tüm çevre halklarının dostluk ve kardeşliğinin güçlendirilmesi gerekliliğini ön planda tutmak gerek.
BARIŞ İÇİNDE, DEMOKRATİK, BAĞIMSIZ VE SOSYALİST BİR YUNANİSTAN İÇİN

FINAL LOGO-3
 DESTEKLİYORUZ- SEÇİYORUZ

Η ελπίδα στους αγώνες

Ενάντια στην ιμπεριαλιστική εξάρτηση
και την καπιταλιστική βαρβαρότητα

Στείλανε εκατοντάδες χιλιάδες εργαζόμενους στην ανεργία, την απόλυτη εκμετάλλευση, τη φτώχια, την εξαθλίωση και την μετανάστευση. Μέσα σ’ αυτούς, και τους εργάτες, τους φτωχούς αγρότες και τη νεολαία της Μειονότητας, που δέχθηκε με τον πιο βάρβαρο τρόπο αυτήν την καταστροφική πολιτική.
Και τώρα, με τις εκλογές, ντόπια και ξένα κέντρα του συστήματος, όλοι αυτοί που ξεζούμισαν το λαό και ρήμαξαν τη χώρα, αναζητούν νέα κυβέρνηση που θα συνεχίσει την ίδια πολιτική.
ΝΔ και ΠΑΣΟΚ (και μαζί παλιά και νέα αστικά κόμματα) απαιτούν από το λαό να συνεχίσει να υποτάσσεται γιατί αλλιώς, λένε, θα έρθει το χάος. Απαιτούν να ξεχάσει ότι ήταν αυτοί που με τη βία και την καταστολή ισοπέδωσαν δικαιώματα και κατακτήσεις. Κρύβουν το γεγονός ότι όποιος και να κερδίσει τις εκλογές θα κλιθεί να εφαρμόσει τα νέα μνημόνια που ήδη έχουν συμφωνηθεί. Και παράλληλα προσπαθούν να πείσουν τα ιμπεριαλιστικά κέντρα σε ΕΕ και ΗΠΑ, ότι αποτελούν τη μόνη δύναμη επιβολής των νέων μέτρων και υπακοής στα φιλοπόλεμα σχέδιά τους.
Ο ΣΥΡΙΖΑ κάνει γοργά βήματα προσαρμογής στις απαιτήσεις των Τροϊκανών ιμπεριαλιστών, αποδέχεται πλήρως την εξάρτηση από ΕΕ και ΗΠΑ-ΝΑΤΟ και προβάλλει μια δήθεν φιλολαϊκή διαχείριση του συστήματος. Αυτού του συστήματος που έχει δείξει πόσο αδίστακτο είναι, που δεν καταλαβαίνει από διαπραγματεύσεις, που το μόνο που μπορεί να σταματήσει την επίθεσή του είναι η οργανωμένη πάλη του λαού. Απ’ αυτήν την πάλη, έχει προ πολλού πάρει «διαζύγιο» ο ΣΥΡΙΖΑ και το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να σπέρνει ψεύτικες εκλογικές αυταπάτες.

ΟΧΙ ΣΤΟΥΣ ΕΚΒΙΑΣΜΟΥΣ, ΤΑ ΨΕΥΤΙΚΑ ΔΙΛΗΜΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΚΛΟΓΙΚΕΣ ΑΥΤΑΠΑΤΕΣ

Τα δικαιώματα του λαού, τα δικαιώματα της Μειονότητας για ψωμί, δουλειά, υγεία, μόρφωση, ισότητα, δημοκρατία, συλλογικό αυτοπροσδιορισμό και ελεύθερη ανάπτυξη της πολιτισμικής και θρησκευτικής της ταυτότητας, μόνο μέσα από τους λαϊκούς αγώνες μπορούν να κερδηθούν. Αυτούς που φοβούνται και (γι αυτό) τρομοκρατούν οι δυνάμεις του συστήματος, αυτούς που υπονόμευσε η επίσημη Αριστερά, αυτούς που πρέπει να τους αναλάβει ο ίδιος ο λαός.
Κατεβαίνουμε στις εκλογές και ζητάμε την υποστήριξη του κόσμου της εργασίας και των λαϊκών ανθρώπων της Μειονότητας, για να αναδείξουμε την ανάγκη να βγει ξανά η εργατική τάξη και ο λαός στο προσκήνιο.
Να οικοδομηθούν και να ενισχυθούν οι λαϊκοί και εργατικοί αγώνες για:
  • την ανατροπή της αντιλαϊκής, αντεργατικής πολιτικής, ανεξάρτητα από την κυβέρνηση που θα προκύψει
  • την απαλλαγή από κάθε ξένο και ντόπιο δυνάστη του λαού και της χώρας
  • να αντισταθεί ο λαός στα αιματοβαμμένα σχέδια των ιμπεριαλιστών και να δυναμώσει τη φιλία και αδελφοσύνη του ελληνικού και τούρκικου λαού, των λαών όλης της περιοχής
ΓΙΑ ΜΙΑ ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΡΗΝΙΚΗ, ΔΗΝΟΚΡΑΤΙΚΗ, ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ ΚΑΙ ΣΟΣΙΑΛΙΣΤΙΚΗ
ΨΗΦΙΣΤΕ – ΣΤΗΡΙΞΤΕ

FINAL LOGO-3